Maj 29 2017 12:20:43
Nawigacja

Nie masz jeszcze konta?

Nie możesz się zalogować?
Nawigacja
Artykuły » Kronika XIX - 1931-1938 - Pierwsze kroki » Kronika XIX - 1931 - Gromada Wybranieckich
Kronika XIX - 1931 - Gromada Wybranieckich

CTK <<< Kronika XIX >>> 1932

Rok 1931 - Gromada Wybranieckich

Początków naszego istnienia doszukujemy się stale, jednak pełnego kompletu dokładnych dat, faktów i nazwisk jeszcze nie zdołaliśmy ustalić. Pozostajemy więc przy wspomnieniach najstarszych Dziewiętnastaków, szczególnie Antoniego Kwarciaka i Zdzisława Jabłońskiego, którzy sięgając pamięcią wstecz, przekazali nam (na początku lat 80-tych), że powstaliśmy wiosną 1931 r., zaś symboliczną datą powstania XIX jest 15-05-1931  roku.

W ówczesnych czasach drużyny harcerskie istniały głównie przy szkołach średnich, a najwyższym numerem nadanym przez Komendę Chorągwi była "18" dla drużyny przy Gimnazjum OO Pijarów. My posiadamy numer "19", ale nie byliśmy pierwsi wśród powstających wówczas "powszechniackich" drużyn, gdyż już wcześniej przy Szkole Powszechnej im. św. Jana Kantego działała VI KDH, a XI KDH przy ulicy Topolowej, zaś sławna "Czarna Trzynastka Krakowska" - XIII KDH im. Zawiszy Czarnego, obejmowała swym działaniem Szkołę Powszechną im. Św. Floriana.
I z tą właśnie drużyną związane są nasze początki. Od 1929 r., XIII KDH posiadała bowiem jedną z swych gromad, Gromadę Wybranieckich, także w Szkole Powszechnej im. Stefana Batorego (nr 33) przy ul. Konarskiego. W odróżnieniu od macierzystych trzynastaków mieli bordowe frędzle przy chustach zamiast czarnych.

Jesienią roku 1930, w dniu 11 listopada, odbywa się na dziedzińcu wawelskim uroczysty apel całej Chorągwi Krakowskiej, na którym w świetle pochodni przyszli Dziewiętnastacy składają przyrzeczenie harcerskie: "Mam szczerą wolę całym życiem służyć Bogu i Polsce, nieść chętnie pomoc bliźniemu i być posłusznym Prawu Harcerskiemu" i otrzymują Krzyże Harcerskie.

W tym czasie późniejszy drużynowy XIX dh Marian Ryszka był pierwszym przybocznym Czarnej Trzynastki, drugim był dh Bogusław Langmann , a trzecim dh Ludwik Frasik. Natomiast przewodził Trzynastce dh Stanisław Stanek.

Wg oficjalnych relacji Dziewiętnastaków (spisanych na początku lat 80-tych), wiosną 1931 roku, po poróżnieniu się  komendy "CTK" (?) z władzami szkolnymi (dyrektorem szkoły przy ul. Konarskiego ??),  Gromada Wybranieckich w całości odeszła, na znak protestu, z XIII KDH i porzucając swoje dotychczasowe barwy założyła samodzielną drużynę.

Z nieoficjalnych relacji (A.Kwarciak - koniec lat 80-tych) wynikało iż prawdopodobną przyczyną tego "poróżnienia", był konflikt w gronie kadry CTK, na tle ideowym i programowym. Konflikt który rozpoczął się wiosną 1931, po krakowskim Zjeździe ZHP ["nastąpił zwrot w lewo"], a zakończył jesienią 1931 (odejściem z CTK), po powrocie reprezentantów (Stanek i Langmann) CTK ze Zlotu Skautów Słowiańskich [z powodu rezygnacji z obrzędowości puszczańskiej na rzecz obrzędowości słowiańskiej]. A.Kwarciak, wyraził też sugestię iż data 15 maja, przyjęta jako "urodziny XIX", to data powstania Gromady Wybranieckich w roku 1930.

Wspomnienia z pierwszych lat XIX, dh Zdzisław Jabłoński, zatytułował:
"Młode lata Dziewiętnastki"

Podsumowując rok 1931, wypada jeszcze raz wspomieć "głównych autorów" wydarzeń:

drużynowego - Marian Ryszka

przybocznych - Antoni Kwarciak, Zdzisław Jabłoński, Edward Hodyń

wódz zuchów -Zygmunt Słaby

opiekun drużyny - dyr.szkoły - Tadeusz Zygmunt

( poniżej - pierwsi Dziewiętnastacy /od prawej/: ćw. M. Ryżka, wyw. Z. Jabłoński, wyw. M. Gaj, wyw. A. Kwarciak )

Pierwsi dziewietnastacy /od prawej/: ćw. M.Ryszka, wyw. Z.Jabłoński, wyw. M.Gaj, wyw. A.Kwarciak

CTK <<< Kronika XIX >>> 1932